متن ارائه شده ذیل در ارتباط با مبحث جوشكاری الكتروفیوژن میباشد كه با تكیه بر مشكلات حادث در كارگاههای مختلف و بحث و بررسی پیرامون آنها با كارشناسان داخلی و خارجی نوشته شده است
گارانتی خرید

دسته بندی: مواد و متالوژی

بازدیدها: 100

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 488 کیلو بایت

تعداد صفحات فایل: 77

قیمت:
21,600 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.
دانلود کارآموزی جوشكاری الكتروفیوژن

فروشنده فایل

کد کاربری 8067
کاربر

فهرست

 

عنوان         صفحه

نكاتی مهم در مورد جوشكاری الكتروفیوژن ............................................................. 4

اصول كلی انبار‌داری، نگهداری، حمل و نقل اجناس پلی اتیلن...................................... 17

بازرسی و كیفیت جوشكاری .................................................................................. 27

طریقة تعمیر و جمع‌آوری علمك‌های پلی اتیلن.......................................................... 37

نحوه تعمیرات شبكه‌های پلی اتیلن........................................................................... 45

معرفی دستگاه P2000 ........................................................................................ 72

 

نكاتی مهم در مورد جوشكاری الكتروفیوژن


«نكاتی مهم در مورد جوشكاری الكتروفیوژن»

متن ارائه شده ذیل در ارتباط با مبحث جوشكاری الكتروفیوژن میباشد كه با تكیه بر مشكلات حادث در كارگاههای مختلف و بحث و بررسی پیرامون آنها با كارشناسان داخلی و خارجی نوشته شده است. بنابراین اكیداً توصیه میشود نتایج و مبانی ارائه شده  به طور جدی به كار گرفته شود تا قادر باشیم حتی المقدر از هر گونه خلل و نقائص بعدی پیشگیریی كرده باشیم.

بر اساس شواهد موجود و نمونه‌های ارسالی به آزمایشگاه ری و مشكلات عنوان شده از طرف مناطق در تعداد قابل توجهی از جوشهای الكتروفیوژن مواد مذاب به صورت غیرطبیعی از نشانگرهای جوین (WELD INDICATOR) خارج شده و موجب بروز نگرانی راجع به كیفیت جوش گردیده است. خروج غیرطبیعی مواد مذاب غالباً به صور ذیل بوده است:

  • از هر دو نشانگر جوش مواد مذاب با حجم زیاد بیشتر از حالت معمول خارج شده‌اند.
  • از یكی از نشانگرهای جوش مواد مذاب با حجم زیاد و بیشتر از حالت معمول خارج شده و از نشانگر جوش دیگر مواد مذاب كمتر از حالت طبیعی خارج شده، یا اصلاً خارج نشود.
  • از هر دو نشانگر جوش در حد تقریباً طبیعی مواد مذاب خارج شده‌اند وی با هم متفاوت بوده كاملا متقارن نباشند.

در پی بررسی ، تجزیه و تحلیل موارد فوق نتایج ذیل حاصل گردیده كه قابل عنایت و لازم الاجرا است:

الف- انجام عملیات جوشكاری الكتروفیوژن مستلزم رعایت دقیق شرایط آب و هوا و به خصوص دمای محیط میباشد و آگاهی از این نكته حائز اهمیت است كه بویژه دمای بالای محیط میتواند اثرات تخریبی در كیفیت جوش الكتروفیوژن ایجاد نماید چرا كه اصولاً در این نوع جوشكاری. از طریق انرژی الكتریكی ایجاد شده در سیم پیچ حرارتی، مقدار گرمای لازم برای ذوب سطوح مورد جوشكاری بوجود می‌آید و معمولاً مقدار انرژی الكتریكی محاسبه شده مبتنی بر یك دمای متعادل و معمولی محیط میباشد و طبعاً در صورتیكه دمای محیط و به تبع آن دمای قطعات مورد جوشكاری بیش از حد معمول باشد مقدار انرژی محاسبه شدة قبلی بیشتر از نیاز می‌باشد و قادر به ذوب مقدار جرم بیشتری از پلی اتیلن بوده و نهایتاً مواد مذاب بیشتری از نشانگرهای جوش خارج خواهد شد. بنابراین لازم است در شرایطی كه دمای محیط بالا بوده و هوا بیش از حد گرم میباشد انرژی الكتریكی اولیه را كاهش داده و به میزان صحیحی تعدیل شود. چون انرژی الكتریكی مربوطه تابع قانون ژول  می‌باشد و از سه كمیت زمان (t) و جریان (I) و مقاومت (R) فقط كمیت زمان (t) در اختیار جوشكار میباشد و كمیتهای جریان (I) و مقاومت (R) از پیش تعیین شده است و مربوط به دستگاه جوشكاری و نوع اتصال است، و مشخصاً میزان كاهش زمان t متأثر از دمای محیط میباشد.

طبق نظر شركت WAVIN محدودة قابل قبول دمای محیط برای جوشكاری الكتروفیوژن از  تا  است.

البته این محدوده در ارتباط با اتصالات ساخته شده توسط همین شركت مطرح است لذا در مواقعی كه جوشكاری الكتروفیوژن با استفاده از تولیدات این شركت صورت می‌پذیرد محدودة دمایی مزبور كاملاً قابل رعایت است. شركت نامبرده اعتقاد دارد در صورتیكه دمای محیط متجاوز از   بشود لازم است به ازای هر درجه سانتیگراد افزایش دما، نیم درصد  زمان جوشكاری (FUSION TIME) كاهش یابد یا به عبارت دیگر به ازای هر 10 درجه سانتیگراد افزایش دمای محیط نسبت به حد تعیین شده، 5 درصد (5%) زمان جوشكاری (FUSION TIME) كم شود. به عنوان مثال در صورتیكه مدت زمان جوشكاری در یك اتصال (FUSION TIME) در حد زمان 100 S ذكر شده باشد و دمای محیط  باشد بر اساس محاسبه ذیل زمان جوشكاری ده درصد تقلیل می یابد و نتیجتاً 90 S خواهد شد.

افزایش دمای محیط نسبت به حد قابل قبول                         

تقلیل زمان جوشكاری                                                     

درصد زمان جوشكاری                                                   

زمان جوشكاری جدید                                                    

البته فرمول فوق اختصاصاً مربوط به اتصالات شركت WAVIN میباشد اما به صورت تقریبی در سایر اتصالات الكتروفیوژن نیز قابل استفاده است. لازم بذكر است این رابطه در شرایط دمای سرد محیط (كمتر از  ) قابل تعمیم نیست و در چنین شرایطی بایستی با استفاده از چادر مناسب سعی شود كه دمای محیط و قطعات مورد جوشكاری در محدوده قابل قبول دمایی قرار نگیرد. در همین ارتباط لازم بذكر است كه اصولاً جوشكاری الكتروفیوژن بایستی در شرایط آب و هوایی نامناسب همچون باران، برف، طوفان، بادهای تند و غبار با استفاده از چادر مناسب صورت گیرد.

ب- یكی دیگر از عوامل خروج مواد مذاب بطور غیرطبیعی از نشانگرهای جوش، موضوع فاصلة موجود بین لوله و اتصال الكتروفیوژن است (در زمانیكه لوله در داخل اتصال فرورفته است).  در بعضی از موارد قطر خارجی لوله بیشتر از حد معمول است و حتی پس از تراشیدن (به منظور برطرف كردن لایة‌ اكسید) به خوی در داخل اتصال فرو نمی رود  و پس از فرو  رفتن در درون اتصال فاصلة بسیار كمی (كمتر از حد معمول) بین خود و اتصال فرو نمی رود و پس از فرو رفتن در درون اتصال فاصلة بسیار  كمی (كمتر از حد معمول) بین خود و اتصال باقی می گذارد كه قهراً در چنین شرایطی و در حین جوشكاری چون فضای كمتری بین لوله و اتصال وجود دارد مواد مذاب بیشتر از حد معمول از نشانگرهای جوش بیرون می زند. برای رفع این مسئله لازم است قطر خارجی لوله را با تراشیدن بیشتر،؟ به حد مناسب برسانیم بطوریكه لوله بدون مشكل وارد اتصال شود. البته دقت لازم بایستی اعمال شود كه تراشیدن بیشتر از حد معمول عمل نشود چون در این صورت اولاً لوله در درون اتصال لق می‌زند و ثانیاً فاصله زیاد بین لوله و اتصال نیز غیر منطقی و نامناسب است و احتمالاً منجر به بیرون زدن مقدار كم مواد مذاب یا اصلاً برون نزدن مواد مذاب از نشانگرهای جوش میشود. بهر حال ملاك عملی در این موضوع این نكته میباشد كه لوله بدون مشكل وارد اتصال شود و ضمناً در درون اتصال لق نزند.

ج- گاهی اوقات لوله در اثر اینكه تحت تأثیر تابش نور مستقیم و یا گرما قرار گیرد دچار انبساط محیطی می‌شود و طبعاً با توجه به ضریب انبساط حرارتی بالای پلی اتیلن قطر خارجی آن بیشتر از حد معمول خواهد شد. در چنین مواردی نیز احتمالاً مشكل اشاره شده در بند (ب) بوجود خواهد آمد و لوله به سختی در درون اتصال وارد می شود و به همین سبب پیشنهاد می‌شود پس از برگشت لوله به دمای عادی و نتیجتاً انقباض محیطی لوله، عمل جوشكاری انجام شود.

د- در بعضی از مواقع لوله به صورت غیریكنواخت و نامناسب در درون اتصال داخل می‌شود. بطوریكه بخشی از سیم پیچ درون اتصال را تحت فشار قرار می‌دهد. تحت فشار قرار گرفتن سیم پیچ تا زمانیكه انرژی حرارتی اعمال نشده است مشكلی را ایجاد نمیكند اما پس از اعمال حرارت و ذوب مطرح جوشكاری، به چسبیدن تعدادی از حلقه های سیم پیچ به یكدیگر خواهد شد چرا كه پلی اتیلن اطراف پیچ پس از ذوب قادر به نگهداری و حفظ سیم پیچ نمی‌باشد و به مجرد ذوب شدن محیط اطراف سیم پیچ، حلقه های آن در صورتیكه تحت فشار باشند متراكم شده و بهم می‌چسبند و این موضوع در كیفیت جوشكاری اثر منفی و مخرب دارد.

عارضه ظاهری در این وضع بدین ترتیب است كه مواد مذاب بیشتر از حد معمول در یكی از نشانگرهای جوش بیرون می‌زند و در نشانگر جوش دیگر مواد مذاب كمتر از حد معمول خارج میشود علت را بدین ترتیب می‌توان توجیه نمود كه اصولاً سیم پیچ در حالت طبیعی دارای مقاومت مشخصی میباشند. حال فرض می كنیم در اثر تنش نامناسب از طرف لوله، تعداد قابل توجهی از حلقه‌های سیم پیچی در حین جوشكاری بهم چسبند. به تبع این موضع مقاومت كل سیم پیچ كم خواهد شد و چون ولتاژ اعمال شده به سیم پیچ از طریق دستگاه جوشكاری ثابت است بنابراین جریان موجود در سیم پیچ به همان نسبت زیاد میشود و به دنبال آن به لحاظ توان دوم جریان انرژی حرارتی ایجاد شده  نیز بطور قابل ملاحظه‌ افزایش خواهد یافت. ضمن اینكه این مقدار انرژی حرارتی افزایش یافته در بخشی از اتصال كه دارای سیم پیچ طبیعی و غیر چسبیده است خود را نشان می دهد و در آن قسمت از اتصال كه دارای سیم پیچ بهم چسبیده‌اند بدلیل عبور جریان از یك مسیر مستقیم و كوتاه (ناشی از تماس حلقه‌های سیم پیچ) اثری ندارد و احتمالاً حرارتی تولید نمی‌كند. لذا می‌توانیم این نتیجة كلی را بیان كنیم كه معمولاً  در  چنین شرایطی اولاً انرژی حرارتی كلی  بیشتر میشود و ثانیاً كل انرژی حرارتی بیشتر شده فقط در بخش سالم سیم پیچ خلاصه میشود و از اینرو در همان قسمت مواد مذاب  بیشتر از نشانگر جوش تراوش كرده و در بخش متراكم و چسبیدة سیم پیچ مواد مذاب كمتر و یا اصلاً تراوش نمی نماید.

البته این حالت را می توان به سادگی تشخیص داد و روش تشخیص به این صورت است كه با اهم متر مقاومت سیم پیچ درون اتصال را پس از جوشكاری اندازه‌گیری می‌گیریم و با مقاومت سیم پیچ درون یك اتصال سالم مقایسه می‌كنیم. در صورتیكه مقاومت سیم پیچ درون اتصال جوش شده كمتر از سیم پیچ اتصال سالم باشد تشخیص صحیح می‌باشد . لازم بذكر است اگر اختلاف در مقاومت اندازه‌گرفته شده در حدود %5 باشد قابل اغماض است و در صورتیكه اختلاف بیشتر از %5 باشد قابل ملاحظه و توجه است.

به منظور پیشگیری از چنین مواردی و بدلیل رعایت اصول اولیه و زیربنای در جوشكاری الكتروفیوژن استفاده از گیره‌های مخصوص جوشكاری (CLAMPS) مؤكداً توصیه میشود و قابل توجه است كه نه تنها گیره‌های مخصوص جوشكاری ممانعت از بروز چنین مشكلاتی مینماید و به لوله كمك میكند كه به طور مناسب و بدون اعمال تنش‌های نامناسب وارد اتصال گردد بلكه در خاصیت بارز دیگر به شرح ذیل نیز به همراه دارد:

1- كاربرد گیره‌های مناسب در حین جوشكاری الكترویوژن همشرازی اجزاء جوش  را تضمین مینماید و آنها را در یك  راستا حفظ میكند و بنابراین بدلیل ایجاد توازن، از بوجود آوردن تنش‌های ناشی از انقباض و انبساط در حین جوشكاری و سرد شدن جلوگیری بعمل می‌آورد.

2- استفاده از گیره‌های مخصوص موجب می شود اجزاء جوش در طول مدت جوشكاری و سرد شدن كاملاً ثابت و بی حركت بمانند و بدین لحاظ فرصت كافی به مواد مذاب داده میشود تا در جایگاه خود مجدداً سخت و سفت شوند.

با توجه به حساسیت كاربرد گیره‌های مخصوص جوشكاری به وضوح روشن است كه اقدام به جوشكاری الكتروفیوژن در هر سایر بدون استفاده از گیره كاملاً مردود و غیراصولی است و بكار گرفتن این وسیله از واجبات محرز  و محترم است. متأسفانه در بعضی از موارد دیده شده است كه جوشكاری بدون استفاده از گیره صورت گرفته است و جوشكار متصور است كه چون ظاهراً نقص و عیبی ملاحظه نمی‌شود پس جوش عاری از اشكال است لكن چنین تصورات خام، همیشه تبعات سوء و فجایع بزرگی در پی داشته است.

هـ - یكی از نكات مهم در جوشكاری الكتروفیوژن رعایت زمان سد شدن (COOLING TIME)  می باشد و عدم رعایت این مهم، یقیناً كیفیت جوش را تحت الشعاع قرار داده و مخدوش مینمایند. معمولاً مدت زمان سرد شدن (COOLING TIME) متناسب با نوع تنش و نیروی وارده به محل جوشكاری است و نمی‌توان در تمام موارد (انواع تنش‌ها و نیروها) صرفاً به یك زمان ثابت (COOLING TIME) اكتفاء نمود بلكه حسب نوع و مقدار تنش و نیروی وارده ، زمان سرد شدن را می توان تعیین كرد.

 

فایل ورد 77 ص

فایل های مرتبط ( 15 عدد انتخاب شده )
ترجمه مقاله فناوری پوشش و سطوح تاثیر ضخامت پوششی بر مکانیسم های تغییر شکل در فولاد PVD با پوشش قلع
ترجمه مقاله فناوری پوشش و سطوح تاثیر ضخامت پوششی بر مکانیسم های تغییر شکل در فولاد PVD با پوشش قلع

تست های غیر مخرب در جوشکاری صنعتی
تست های غیر مخرب در جوشکاری صنعتی

ترجمه پایان نامه دکترا 2021: اصلاح سطح تیتانیوم با فرآیند پلاسمای الکترولیتی و مطالعات برونتنی
ترجمه پایان نامه دکترا 2021: اصلاح سطح تیتانیوم با فرآیند پلاسمای الکترولیتی و مطالعات برونتنی

سیلیسیم کاربیدها
سیلیسیم کاربیدها

کاربردهای نانوتکنولوژی در داربست های مهندسی بافت تولید شده به روش چاپ سه بعدی
کاربردهای نانوتکنولوژی در داربست های مهندسی بافت تولید شده به روش چاپ سه بعدی

پاورپوینت درباره خوردگی گالوانیک (اسلاید Galvanic corrosion)
پاورپوینت درباره خوردگی گالوانیک (اسلاید Galvanic corrosion)

تحقیق درباره آلیاژهای نیکل مس
تحقیق درباره آلیاژهای نیکل مس

مبانی سرباره های کوره های قوس الکتریکی و پفکی شدن سرباره
مبانی سرباره های کوره های قوس الکتریکی و پفکی شدن سرباره

پاورپوینت فناوری نانو و کاربرد آن در کشاورزی، 105 اسلاید، pptx
پاورپوینت فناوری نانو و کاربرد آن در کشاورزی، 105 اسلاید، pptx

دانلود پاورپوینت نانو تکنولوژی
دانلود پاورپوینت نانو تکنولوژی

دانلود تحقیق فناوری نانو تکنولوژی و جایگاه ایران در این فناوری
دانلود تحقیق فناوری نانو تکنولوژی و جایگاه ایران در این فناوری

دانلود تحقیق شناسایی دلایل و کنترل پوسیدگی
دانلود تحقیق شناسایی دلایل و کنترل پوسیدگی

دانلود تحقیق تحلیل فرآیندهای قالبسازی پلاستیک
دانلود تحقیق تحلیل فرآیندهای قالبسازی پلاستیک

دانلود تحقیق اصول علم مواد در فولاد ابزار
دانلود تحقیق اصول علم مواد در فولاد ابزار

دانلود تحقیق قیر و قطران
دانلود تحقیق قیر و قطران

کسب درآمد دائم بدون نیاز به سرمایه گذاری! با سیستم فروشگاه دهی سل یو کسب درآمد کنید.