close

ایمیل

رمز عبور

نوع پنل

فراموش کردن رمز عبور؟

لکنت زبان یکی از مهمترین اختلالات گفتاری است که از کهنترین ادوار در میان جوامع بشری شایع بوده است فردی که لکنت زبان دارد در بیان اصوات هجاها
گارانتی خرید

دسته بندی: روانشناسی و علوم تربیتی

بازدیدها: 9

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 19 کیلو بایت

تعداد صفحات فایل: 20

قیمت:
7,700 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.
دانلود تحقیق لكنت زبان

فروشنده فایل

کد کاربری 8067
کاربر

مقدمه

لكنت زبان یكی از مهمترین اختلالات گفتاری است كه از كهنترین ادوار در میان جوامع بشری شایع بوده است. فردی كه لكنت زبان دارد در بیان اصوات، هجاها و یا كلمات، دچارگیر، مكث كشش و تكرار می شود. لكنت زبان معمولاً با حركات بدنی مانند تكان دادن دست، سر، گردن و ... همراه است

از آنجا كه هنوز علت این اختلاف شناخته نشده است، پژوهشگران رشته های مختلف از جمله پزشكی، روانشناسی، تعلیم و تربیت، توانبخشی و بویژه گفتار درمانی به آن پرداخته اند.

در این مقاله كمكهای ارائه شده به فردی لكنتی از جانب یك روانشناس ( نویسنده )، شرح داده می شود در اینجا ابتدا به ذكر چگونگی تشخیص این اختلال می پردازیم و در ادامه ابتدا درمانهای پیشنهادی محققین مختلف ارائه می شود و در پایان چگونگی درمان فرد طی جلسات مختلف بیان می شود.

در اینجا ما از ارائه تاریخچه لكنت زبان خودداری می كنیم ولی علاقه مندان می توانند به كتابهای : لكنت زبان ـ اسماداودیان، لكنت زبان، تولیدـ تالیف عبادی و ...مراجعه كنند.


لكنت زبان

در چهارمین چاپ راهنمای تشخیص و آماری اختلالات روانی( DSM- IV ) ، لكنت زبان زیر عنوان اختلالات ارتباطی طبقه بندی شده و با آشفتگی در سلاست طبیعی و تعیین الگوی زمانی تكلم كه نامتناسب با سن بیمار بوده و با یك یا چند تا از موارد زیر مركب است تعریف شده است. تكرار اصوات، طولانی كردن اصوات عبارت تعجبی، مكث داخل واژه ها، جانشین سازی مشهود واژه ها به منظور اجتناب از انسداد كلام و انسداد خاموش یا قابل سمع كلام. اختلال در سلاست از شدت كافی برای تداخل در پسرفت  تحصیلی یا شغلی یا رابطه اجتماعی برخوردار است. در اكثر موارد اختلال در كودكی پدید می آید. میزان لكنت نسبت به موقعیت و كلمات خاص فرق می كند

از لحاظ سبب شناسی، علت دقیق لكنت زبان معلوم نیست امّا انواعی نظریه ها پیشنهاد شده است.

نظریه های یادگیری در مورد علت لكنت زبان مشتمل است بر نظریه معنی زاد ( Sememtogenic ) كه در آن لكنت زبان اساساً یك پاسخ آموخته شده در مقابل عدم سلاست هنجاری اوان كودكی است و مدل دیگری كه بر شرطی سازی كلاسیك متمركز است، كه در آن لكنت زبان در مقابل عوامل محیطی شرطی می شود.

در مدل سیبرنتیكز، تكلم فرآیندی تلقی می شود كه تابع پسخوراند مناسب برای تنظیم است، فرض می شود كه لكنت به دلیل گسستگی در حلقه پسخوراند بوجود می آید. مشاهدات جنبی بر این كه لكنت زبان در نتیجه نوفه سفید ( White nise ) كاسته می شود و اینكه كندی در پسخوراند شنوایی در افراد عادی لكنت ایجاد می كند، اعتبار بالقوه نظریه بالا را تقویت می كند.

ویژگیهای بالینی

لكنت زبان معمولاً قبل از 12 سالگی، و در اكثر موارد بین 18 ماهگی و 9 سالگی ظاهر می گردد، بین 5/3 – 2 سالگی و 7-5 سالگی صعود ناگهانی در میزان شروع اختلال مشاهده می شود. بعضی از مبتلایان به لكنت زبان سایر مسائل تكلم و زبانی هم دارند، مثل اختلال تلفظ شمرده و اختلال مربوط به رشد در زبان بیانی.

لكنت زبان ناگهانی شروع نمی شود و معمولاً در ضمن هفته ها و ماه ها با تكرار حروف صامت ابتدایی، كل كلمات كه معمولاً كلمات اول جمله هستند، با كلمات طولانی ظاهر می گردد. با پیشرفت اختلال، تكرارها بیشتر شده و لكنت مهمترین كلمات یا عبارات را فرا می گیرد. حتی پس از كامل شدن شكل بالینی، لكنت زبان ممكن است ضمن روخوانی، آواز خواندن یا صحبت با حیوانات و اشیاء بیجان از بین برود.

در پیدایش لكنت زبان چهار مرحله با سیر تدریجی مشخص گردیده است.

مرحله 1 در ضمن دوره پیش از مدرسه طاهر می گردد. اوائل، مساله دوره ای بوده و به مدت چند هفته یا ماه با فاصله طولانی تكلم طبیعی ظاهر می شود. درصد بهبود از این مرحله بسیار بالا است. ضمن این دوره كودكان بیشتر در موارد هیجان یا عصبانیت، وقتی گفتنی زیاد دارند، و سایر شرایط دارای فشار مكالمه ای، دچار لكنت زبان می گردند.

مرحله 2 معمولاً در سالهای ابتدائی مدرسه روی می دهد. اختلال مزمن بوده و دوره های بهبود اگر هم دیده شود بسیار كم است. چنین كودكانی از مساله لكنت خود آگاهی پیدا كرده و خود را زكلن می شناسند. در این مرحله لكنت در قسمت های عمده تكلم ـ اسم ها، افعال، صفات و قیدها ظاهر می گردد.

مرحله 3 معمولاً پس از هشت سالگی شروع شده و تا بزرگسالی ادامه می یابد. اكثراً در اواخر كودكی و اوائل نوجوانی ظاهر می گردد. ضمن این مرحله، لكنت بیشتر در ارتباط با موقعیت های خاص، مثل صحبت كردن در سر كلاس درس، مكالمه با بیگانه ها، موقع خرید از مغازه ها، و یا هنگام صحبت تلفی ظاهر می گردد و برخی از حروف و كلمات دشوارتر از بعضی دیگراست. مرحله 4 بطور تیپیك در اواخر نوجوانی و در بزرگسالی دیده می شود. شخص الكن پیش بینی آشكار و هراس آلودی از لكنت زبان دارد. این افراد از كلمات، اصوات و موقعیت ها ترس دارند.

افراد الكن از موقعیت های مستلزم صحبت می گریزند. و سایر قرائن ترس و كمروئی را نشان می دهند.

الكن ها ممكن است خصوصیات بالینی فرعی پیدا كنند: انتظار آشكار و هراس آلود لكنت و اجتناب از كلمات اصوات یا موقعیت های خاصی كه انتظار لكنت در آنها می رود. چشمك زدن، تیك، و لرز لب ها و آرواره . در الكن های مزمن احساس ناكامی، اظطراب و افسردگی فراوان مشاهده می گردد. اختلالات دیگری كه با لكنت زبان همراهند مشتملند بر اختلال واج شناختی، اختلال زبان بیانی، اختلال مختاط زبان بیانی/ دریافتی و اختلال ADHD .

تا این قسمت بیشتر به توضیح درباره چگونگی تشخیص، سبب شناسی و ویژگیهای بالینی لكنت زبان پرداختیم. در ادامه بیشتر به مسائل درمانی و راههای پیشنهادی می پردازیم چون معرف از ارائه مقاله نیز بیان مسائل درمانی اختلال می باشد.

درمان

درمان بر طبق خلاصه روانپزشكی كاپلان ـ سادوك

تا اواخر قرن نوزدهم، رایجترین درمان ها برای لكنت زبان عبارت بودند از منحرف كردن حواس شخص، تلقین و آرام سازی، روشهای جدیدترین با استفاده از انحراف توجه مشتمل است برآموزشی به افراد الكن برای صحبت هماهنگ با حركات بازو، دست یا انگشتان، همچنین به آنها توصیه می شود كه به آرامی، یكنواخت و شبیه آواز خوانی صحبت نمایند. معهذا، این روشها موقتاً لكنت زبان را از بین می برند. روشهای تلقینی نیز مثل هیپنوتیزم لكنت زبان را موقتاً متوقف می سازند. روشهای آرام سازی بر این فرض مبتنی است كه تقریباً غیر ممكن است.

شخص در حال آرامش بوده و طبق معمول لكنت زبان نشان دهد. بعلت فقدان نتایج دیرپا، روشهای انحراف توجه تلقینی و آرام سازی در حال حاضر مورد استفاده ندارند.

روانكاوی كلاسیك، رواندرمانی پیش گرا، گروه درمانی، و سایر روش های درمانی در معالجه لكنت زبان موفق نبوده اند.

خانواده درمانی نیز در صورت وجود قرائن اختلال خانوادگی، سهیم بودن خانواده در علائم مشخص لكنت، یا استرس خانوادگی ناشی از سعی برای كنار آمدن با مساله با كمك به شخص مبتلا ، مطرح می گردد.

اكثر درمان های جدید لكنت زبان بر این نظر متكی است كه لكنت زبان نوعی رفتار آموخته شده است كه لزوماً با شخصیت اساساً نوروتیك یا ناهنجاریهای عصبی مربوط نیست.

روش خود درمانی توسط بنیاد گفتار آمریكا پیشنهاد شده است. خود درمانی بر این فرض متكی است كه می توان آن را تعدیل نمود. به افراد الكن یار داده می شود كه آنها قادرند با تعدیل احساسها و نگرشهای خود در مورد لكنت زبان و تغییر دادن رفتارهای انحرافی مربوط به انسدادها لكنت تكلمی خود را كنترل نمایند.

این روشها مشتملند بر حساسیت زدایی، كاهش واكنش لكنت و ترس از آن، و جانشین سازی عمل مثبت برای كنترل سازی لحظه مثبت. اصل اساسی این است كه لكنت چیزی است كه شخص انجام می دهد و الكن می تواند تغییر دادن آنچه را انجام می دهد یاد بگیرد.

 

فایل ورد 20 ص

فایل های مرتبط ( 15 عدد انتخاب شده )
تحقیق- رابطه بین ایدز و افسردگی -صفحهdocx-100
تحقیق- رابطه بین ایدز و افسردگی -صفحهdocx-100

دانلود پاورپوینت رفتار جرات مندانه
دانلود پاورپوینت رفتار جرات مندانه

رازهایی عملی برای موفقیت
رازهایی عملی برای موفقیت

طرح جبران یا بازیافت با رویکرد تلفیقی ورزشی و محیط زیستی
طرح جبران یا بازیافت با رویکرد تلفیقی ورزشی و محیط زیستی

دانلود تحقیق روانشناسی عشق ورزیدن
دانلود تحقیق روانشناسی عشق ورزیدن

پاورپوینت فرادیدگاهها یا دیدگاههای فراگیر در برنامه درسی
پاورپوینت فرادیدگاهها یا دیدگاههای فراگیر در برنامه درسی

پاورپوینت دیدگاه موضوعی و دیسیپلینی در برنامه درسی
پاورپوینت دیدگاه موضوعی و دیسیپلینی در برنامه درسی

پاورپوینت دیدگاه فرآیند شناختی در برنامه درسی
پاورپوینت دیدگاه فرآیند شناختی در برنامه درسی

پاورپوینت کتاب روان شناسی یادگیری تالیف دكتر محمد پارسا
پاورپوینت کتاب روان شناسی یادگیری تالیف دكتر محمد پارسا

پاورپوینت نظریه یادگیری سازنده گرایی (سازندگی)
پاورپوینت نظریه یادگیری سازنده گرایی (سازندگی)

پاورپوینت کتاب نظریه های برنامه درسی تالیف جی . پی . میلر ترجمه دکتر محمود مهر محمدی
پاورپوینت کتاب نظریه های برنامه درسی تالیف جی . پی . میلر ترجمه دکتر محمود مهر محمدی

پاورپوینت کتاب روانشناسی تربیتی تالیف علی اکبر سیف
پاورپوینت کتاب روانشناسی تربیتی تالیف علی اکبر سیف

پاورپوینت دیدگاههای برنامه ریزی درسی (دیدگاه ماورای فردی)
پاورپوینت دیدگاههای برنامه ریزی درسی (دیدگاه ماورای فردی)

پاورپوینت دیدگاههای برنامه ریزی درسی (دیدگاه انسانگرایانه)
پاورپوینت دیدگاههای برنامه ریزی درسی (دیدگاه انسانگرایانه)

پاورپوینت باورهای معرفت شناسی در آموزش و پرورش
پاورپوینت باورهای معرفت شناسی در آموزش و پرورش

کسب درآمد دائم بدون نیاز به سرمایه گذاری! با سیستم فروشگاه دهی سل یو کسب درآمد کنید.