close

ایمیل

رمز عبور

نوع پنل

فراموش کردن رمز عبور؟

مقیاس عشق مثلثی استرنبرگ
گارانتی خرید

دسته بندی: پرسشنامه

بازدیدها: 38

فرمت فایل: docx

حجم فایل: 19 کیلو بایت

تعداد صفحات فایل: 10

قیمت:
9,900 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.
مقیاس عشق مثلثی استرنبرگ

فروشنده فایل

کد کاربری 4674
کاربر

مقیاس عشق مثلثی استرنبرگ

 

روایی:دارد

پایایی:دارد

نمره گذاری وتفسیر : دارد

منبع: داردعشق

به نظر استرنبرگ، عشق یک مثلث است و بهترین عشق به مثلث متساویالاضلاع شباهت دارد. منظور این است که عشق سه عنصر دارد: صمیمیت، هوس و تعهد. عشق زمانی بهترین حالت را خواهد داشت که هر یک از سه عنصر را تقریباً به طور یکسان شامل شود. بنابراین اگر نمرات شما در سه مقیاس، در بالای میانگین و تقریباً یکسان باشد، میتوانید بگویید که آدم خوششانسی هستید.

اگر نمرات شما در سه بعد عشق خیلی متفاوت باشند، اما یکی دو تای آنها در زیر میانگین قرار گیرد، مفهومش این نخواهد بود که رابطهتان الزاماً با خطر مواجه است. همه روابط در لحظههایی با دشواری روبهرو میشود و نمرهای که یک سال بعد در همین آزمون بدست میآورید ممکن است با نمرهای که همین امروز کسب کردهاید کاملاً متفاوت باشد. در این حالت بهتر خواهد بود که در لحظههای خوب روابط دوباره به آزمون پاسخ دهید.

همچنین نمرات زمانی را که با شریک زندگی خود سپری کردهاید منعکس میکند. همانطور که استرنبرگ ادعا می کند، ما زمانی وارد رابطه عاشقانه می شویم که هوس وجود داشته باشد. این عنصر در اولین سال یا در دوسال اول رابطه، معمولاً بالاترین سطح را دارد. هر چند که هوس به مرور زمان تضعیف میشود، در روابط خیلی معتبر به مقدار زیادی باقی میماند.

دومین مرحله رابطه معمولاً با شکوفایی صمیمیت مشخص میشود. وقتی به کسی علاقهمند میشویم به تدریج اعتماد ما به او بیشتر میشود. اسرار خود را با او در میان میگذاریم، زندگی گذشته را برای او تعریف میکنیم. این عنصر یکی دو سال بعد از آغاز رابطه به اوج خود میرسد، اما در بهترین روابط تا آخر عمر باقی میماند.
در لحظهای از زندگی پس از 6 ماه تا 6 سال نسبت به شریک زندگی احساس تعهد میکنیم. طوری به رابطه اهمیت میدهیم که برای حفظ آن حاضر میشویم هر کار انجام دهیم. همین تعهد است که ما را وادار میکند تا از همه طوفانهای موجود در راه رابطه بگذریم. تعهد در بین زن و شوهرهایی که زندگی مشترک بلندمدتی پشت سر گذاشتهاند، شدیدتر است.
زوجهای خوشبخت کسانی هستند که نسبت به یکدیگر مثلثهای عشقی یکسان دارند. استرنبرگ که آشکارا درس هندسه دوران تحصیل را به یاد دارد، این دو عشق را قابل انطباق میداند. به عبارت دیگر اگر برای همسر خود هوس شدیدی داشته باشید، اما صمیمیت کافی نباشد در صورتی که همسرتان در صمیمیت نمره بالا و در هوس نمره پایین داشته باشد، با دشواری روبهرو خواهید شد.
خلاصه اینکه اگر شریک زندگی نسبت به ما همان احساسی را داشته باشد که ما نسبت به او داریم، رابطه خیلی هماهنگ خواهد بود. میتوانید از شریک زندگی خود بخواهید که به این آزمون پاسخ دهد تا بتواند مطابق دو عشق را بررسی کنید. احتمال دارد که هر دوتایتان مثلثهای عشقی هماهنگ داشته باشید.
»چگونه تو را دوست دارم؟ اجازه بدهید شیوههای مختلف را حساب کنم.« پاسخ استرنبرگ چنین است: هشت نوع شیوه وجود دارد. او این عدد را از ترکیب عناصر عشق بدست میآورد. با ارزیابی شدت نسبی سه عنصر تشکیل دهنده عشق، میتوانید از تفسیرهای زیر کمک بگیرید تا بدانید که شریک زندگی خود را چگونه دوست دارید.

فقدان عشق: در این رابطه هیچ یک از عناصر عشق حضور ندارد. این رابطه را در زندگی روزانه با مردم عادی داریم. اگر احساستان درباره شریک زندگیتان از این نوع باشد، میتوان گفت که رابطهتان در معرض خطر است.

همدلی: این احساس زمانی دست میدهد مه هوس و تعهد به مقدار کم حضور داشته باشد یا احتمالاً حضور نداشته باشد اما صمیمیت در حد بالایی باشد. این احساسات را معمولاً در مورد دوستان صمیمی داریم.

وسوسه یا شور و عشق: چیزی که ما را در جهت برقراری رابطه برمیانگیزد. شورو شوق از ویژگیهای روابطی است که در آنها هوس شدید است اما صمیمیت و تعهد در سطح ضعیفی قرار دارند.

عشق خالی: این عشق زمانی احساس میشود که تعهد قوی باشد اما هوس و صمیمیت در سطح ایینیپ قرار گیرند یا اصلاً وجود پیدا نکنند. این ویژگی اغلب در زوجهایی دیده میشود که مدت زیادی از ازدواج آنها می گذرد، به خاطر بچهها در کنار یکدیگر زندگی میکنند و می خواهند رابطه را حتی اگر از نظر روانی و جسمی یکدیگر را ارضا نکنند، نگه دارند.

عشق رمانتیک: این عشق در بین زوجهایی مشاهده می شود که رابطه آنها تا اندازهای تازه است. هوس و صمیمیت شدید است اما زوجها به اندازه کافی زندگی مشترک یا تجربهای مشترک ندارند تا متقابلاً احساس تعهد کنند.

عشق عاطفی: در این عشق، صمیمیت و تعهد شدید اما هوس ضعیف است. عشق عاطفی در بین زوجهایی دیده میشود که به مدت تقریباً طولانی با هم هستند و از یکدیگر رضایت دارند، اما جاذبه جنسی آنها از بین رفته است.

عشق سادهلوحانه: در این عشق، هوس و تعهد بالاست، اما صمیمیت ضعیف است. عشق سادهلوحانه در زوجهایی دیده میشود که یک عنصر مشترک قوی دارند و به همین دلیل تصمیم میگیرند ازدواج کنند، حتی اگر یکدیگر را اصلاً نشناسند. آنها پس از آنکه نسبت به هم متعهد می شوند، احساس صمیمیت میکنند. گاهی هم احساس میکنند یکدیگر را دوست ندارند.

عشق آرمانی: این عشق کامل سه عنصر را به طور سخاوتمندانه در خود جای می دهد. عشقی که همه ما آن را در خواب میبینیم. همانطور که استرنبرگ میگوید، رسیدن به این مرحله خیلی آسانتر از نگه داشتن آن است. آیا میتوانید عشق آرمانی داشته باشید، شما و همسرتان؟

8 نوع شیوه دوست داشتن از نظر استرنبرگ

جدول زیر آنچه را که درباره روابط بین دو نفر یا هشت نوع شیوه دوست داشتن گفتیم به طور خلاصه نشان میدهد:

    صمیمیت    هوس    تعهد
فقدان عشق    ضعیف    ضعیف    ضعیف
همدلی    قوی    ضعیف    ضعیف
شور و شوق    ضعیف    قوی    ضعیف
عشق خالی    ضعیف    ضعیف    قوی
عشق رمانتیک    قوی    قوی    ضعیف
عشق عاطفی    قوی    ضعیف    قوی
عشق سادهلوحانه    ضعیف    قوی    قوی
عشق آرمانی    قوی    قوی    قوی
نمرهگذاری

مقیاس عشق مثلثی استرنبرگ براین اساس تهیه شده است که عشق از سه عنصر تشکیل میشود: صمیمیت، هوس و تعهد. بنابراین در این مقیاس سه نتیجه متفاوت خواهید داشت، 15 جمله اول صمیمیت؛ 15 جمله بعدی، هوس؛ 15 جمله آخری تعهد را منعکس میکند.

اعدادی را که در جلوی هر گروه 15 جملهای گذاشتهاید جمع کنید تا سطح شما در سه عنصر عشق معلوم شود. برای تفسیر نتایج خود، می توانید به درجهبندی زیر نگاه کنید. این درجهبندی از اجرای آزمون در گروههای مردان و زنان متاهل با میانگین سنی 31،
بدست آمده است.

مقایسه نتایج خود با دیگران (هنجارها)

        نتایج    
صمیمیت    هوس        تعهد    درصدها
93    73        85    15
102    85        96    30
111    98        108    50
120    110        120    70
129    123        131    85فایل های مرتبط ( 15 عدد انتخاب شده )
پرسشنامه انگیزش پیشرفت تحصیلی
پرسشنامه انگیزش پیشرفت تحصیلی

پرسشنامه سازگاری شغلی دﻳﻮﻳﺲ و ﻻﻓﻜﻮاﻳﺴﺖ (1984)
پرسشنامه سازگاری شغلی دﻳﻮﻳﺲ و ﻻﻓﻜﻮاﻳﺴﺖ (1984)

پرسش نامه ارزیابی اثربخشی سیستم های اطلاعاتی
پرسش نامه ارزیابی اثربخشی سیستم های اطلاعاتی

پرسشنامه حل تعارض ویکز و فیشر و اوری (CRQ)
پرسشنامه حل تعارض ویکز و فیشر و اوری (CRQ)

دانلود پرسشنامه سبک فرزند پروری
دانلود پرسشنامه سبک فرزند پروری

پرسشنامه حل تعارض ویکز و فیشر و اوری (CRQ)
پرسشنامه حل تعارض ویکز و فیشر و اوری (CRQ)

آزمون خودشکوفایی
آزمون خودشکوفایی

پرسشنامه هوش اجتماعی
پرسشنامه هوش اجتماعی

پرسشنامه همرنگی اجتماعی مردان
پرسشنامه همرنگی اجتماعی مردان

پرسشنامه نگرش به صمیمیت
پرسشنامه نگرش به صمیمیت

پرسشنامه نظم جویی شناختی هیجانی
پرسشنامه نظم جویی شناختی هیجانی

مقیاس پاسخهای نشخواری در افسردگی نولن هوکسما (RRS)
مقیاس پاسخهای نشخواری در افسردگی نولن هوکسما (RRS)

پرسشنامه سهل انگاری اجتماعی
پرسشنامه سهل انگاری اجتماعی

پرسشنامه هویت اجتماعی
پرسشنامه هویت اجتماعی

پرسشنامه نگرش به مد
پرسشنامه نگرش به مد

کسب درآمد دائم بدون نیاز به سرمایه گذاری! با سیستم فروشگاه دهی سل یو کسب درآمد کنید.