close

ایمیل

رمز عبور

نوع پنل

فراموش کردن رمز عبور؟

تحقیق در مورد مبلمان شهری
گارانتی خرید

دسته بندی: معماری

بازدیدها: 12

فرمت فایل: docx

حجم فایل: 138 کیلو بایت

تعداد صفحات فایل: 47

قیمت:
2,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.
تحقیق در مورد مبلمان شهری 47 ص

فروشنده فایل

کد کاربری 7612
کاربر

تحقیق در مورد مبلمان شهری

مقــدمــه

 

مبلمان شهری از جمله عناصر سازنده فضای شهری محسوب می شود كه كمیت و كیفیت زیبایی،راحتی ،دوام و محل استقرار آن نقش بسیار اساسی در دستیابی به شهری زیبا و سالم دارد شهری كه در آن شهروندان احساس آسایش بنمایند و حضور در آن را به نشستن در خانه ترجیح دهند. از آنجا كه سه هدف اصلی برنامه ریزی شهری،سلامت،آسایش و زیبایی می باشد لذا دستیابی به هر سه مورد،در كنار توجه به طراحی دلپذیر فضای شهری به دقت و حوصله در طراحی و برنامه‌ریزی مبلمان شهری است.

مبلمان زیبا در فضای نازیبا،جذابیتی نخواهد داشت و فضای زیبایی كه در آن مبلمان نازیبا استقرار یابد،جلوه نخواهد كرد بدین منظور طراحی توأم فضای شهر و مبلمان شهری اساس دستیابی به شهر سالم امروزی است. از سوی دیگر توجه به تناسبات انسانی در ساخت مبلمان شهری و نیز توجه به شرایط اقلیمی و مصالح بومی نیز از ضروریات در طراحی مبلمان شهری است. مكان یابی محل استقرار مبلمان،توالی و تواتر چیدمان آن نیز در كیفیت بصری فضا تأثیر مثبتی بر جای می گذارد.

توجه به طراحی مبلمان شهری در دنیا مقوله ای جدید محسوب می شود و تا مدتها در بسیاری از كشورها به عنوان موضوعی غیرضروری مورد بی توجهی قرار می گرفت. در كشور ما نیز به رغم برخی غیر متخصصان این مقوله امری لوكس گرایانه و فانتزی قلمداد می شده است اما افزایش آگاهی شهروندان از یك سو و افزایش متخصصان از سوی دیگر،باعث توجه جدی تر به این مورد گردیده است با این وجود بیشتر انواع مبلمان شهری كشور صرفاً تقلیدی از جوامع غربی است و در طراحی و برنامه ریزی آن به شرایط بومی،اقلیمی و فرهنگی توجه چندانی نشده است به گونه ای كه منابع علمی مرتبط با این مقوله بسیار كم بوده،فقدان منبعی جامع كه بتواند ایده های جدیدی به خوانندگان ارایه نماید بسیار محسوس است. متخصصان رشته های طراحی شهری،برنامه ریزی شهری،معماری،شهرسازی،طراحی صنعتی،جامعه شناسی،عمران و … به صورت تجربی دست به طراحی مبلمان شهری می زنند ولی از آن جا كه این عمل در اكثر موارد از اصول خاصی پیروی نمی‌كند،در هر كوی و برزن شاهد سلیقه های متفاوت در این عناصر شهری پرداختن به مقوله ای كه ادبیات علمی آن بسیار محدود است هم عیب است و هم حسن؛ ایراد اساسی محدودیت منابع است و مزیت آن تازگی مطلب و كمك به غنای طراحی مبلمان شهری. لذا نگارندگان این كتاب به دلیل كمبود منابع علمی تهیه،تدوین و تألیف كتابی نسبتاً جامع در این خصوص را وجهه همت خویش قرار دادند وتلاش كردند تا ضمن بهره گیری از منابع علمی،تجربه های شخصی خود را كه در سالها تحقیق در این زمینه به دست آمده به این اثر بیفزایند.

در این اثر بیش از یكصد سایت اینترنتی مورد بررسی جامع قرار گرفته است تعداد بی شماری تصویر را از شهرهای كشور و برخی از كشورهای جهان مستقیماً تهیه و صدها طرح را در محیط های گرافیكی طراحی نموده ایم تا رضایت بیشتر خوانندگان را جلب نماییم،ماهیت موضوع اقتضا می نماید كه بیشتر مصور و آراسته به طرح و عكس باشد تا نوشته و متن،لذا به رغم نگارندگان انبوهی تصاویر یا طرح های داخل متن،موجب غنای بیشتر این اثر گردیده است.

با وجود تلاش خستگی ناپذیر در زمینه تألیف این كتاب این اثر خالی از اشكال نیست و قطعاً عنایت اهل فن در راهنمایی بی دریغشان ما را در دستیابی به هدف جامعیت این اثر درچاپ های بعدی یاری خواهد رساند.

2-1 نیمكت ها و نقش آن در زیبا سازی فضاهای شهری

2-1-1 مكان یابی و طراحی نیمكت ها و سكوها

در شهرهای امروزی مكان های نشستن از عناصر مهم مبلمان به حساب می آیند و برنامه ریزان و طراحان با مجهز كردن فضاهایی از شهر با این عناصر،محیطی جهت توقف،آرامش،گفتگو و تعامل اجتماعی كه از نیازهای انسان امروزی است به وجود می آورند. انواع مبلمان با كاربری نشستن عبارت است از:نیمكت ها،خمیدگی ها،لبه ها،سكوها و… همواره باید در طراحی این مكان ها موارد زیر را در نظر گرفته شود:

1-    راحتی

2-     سادگی شكل

3-     سادگی اجزاء

4-     سهولت نگهداری

5-     دوام رنگ و جلا

6-     مقاومت در مقابل تخریب(هادوی،سارا،پیام سبز،شماره 9-8،ص 21)

7-     تنوع و خلاقیت

8-     هماهنگی با محیط

9-     هماهنگی با سایر مبلمان موجود

همواره باید در مكان یابی محل های نشستن دقت فراوانی مبذول داشت تا ضمن فراهم كردن آسایش كاربر،از ایجاد مزاحمت برای سایر افراد نیز جلوگیری شود. بدین منظور معمولاً مكان هایی انتخاب می‌شود كه دارای خصوصیات كلی زیر باشد:

1-    تا حد ممكن از باد و سایر عوامل جوی در امان باشد.

2-     از مناظر محیطی بهره مند گردد.

3-     حداقل منظر دوسویه داشته باشد.

4-     به افراد گزینه های متنوعی برای انتخاب ارایه دهد مانند: آفتاب،سایه،آرامش.

5-     در تلفیق با سایر مبلمان ضروری یا نزدیك آنها باشد.

 

 

2-1-2 ابعاد و تناسبات

در اكثر موارد نیمكت ها در اندازه و سایز های متفاوت طراحی ساخته می شود ولی معمولاً رعایت یك سری اصول و قواعد الزامی است به عنوان مثال برای استفاده بهینه و فراهم كردن آسایش كاربران اندازه های زیر برای ساخت مكان های نشستن (به خصوص در مدت زمان طولانی) توصیه می شود.

1-    ارتفاع نیمكت 50-45 سانتی متر

2-     عمق نیمكت 48-42 سانتی متر

معمولاً نیمكت های معمولی 2/1،18/1،4/2 و … متر طول دارند. اگر طول نیمكت ها بیش از اندازه طویل باشد برای دراز كشیدن مورد استفاده خیابانگردها قرار خواهد گرفت بنابراین ضمن رعایت اندازه مناسب می توان با گذاشتن دسته هایی در طول نیمكت تا حدود زیادی از این امر جلوگیری نمود.(سعیدنیا،احمد،1379،ص36.)

 

2-2 اسباب بازی ها و مبلمان بازی كودكان

2-2-1 اهمیت وسایل بازی در پرورش كودكان

امروزه در اكثر كشورهای جهان به خصوص در كشورهای پیشرفته به كودكان در گروههای سنی متفاوت اهمیت فراوان داده می شود. از آن جا كه این دوران از مهم ترین و حساسترین دوران زندگی انسان بوده شكل دهنده توانایی های جسمی و روحی نسل آینده هر جامعه ای می باشد،تفكر و برنامه ریزی صحیح و مناسب در زمینه مذكور،از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

از بخش های مهم فضاهای شهری كه كودكان در آن حضور دایم داشته و طراحی آنها نیز به اندیشه،تفكر و خلاقیت بسیار دارد زمین های بازی كودكان می باشد. در واقع كودكان با بازی كردن به بروز اندیشه های خلاق خود می پردازند و رابطه محكمی بین ذهن و محیط پیرامون خود ایجاد می‌نمایند بنابراین طراحان به راحتی می توانند با استقرار محیط ها و وسایل مناسب بازی، به پرورش ذهن و خلاقیت كودكان بپردازند.

فایل های مرتبط ( 15 عدد انتخاب شده )
انسان در طبیعت در تمدن غرب
انسان در طبیعت در تمدن غرب

معرفی و تحلیل انواع سازمان های فضایی در مجموعه های معماری
معرفی و تحلیل انواع سازمان های فضایی در مجموعه های معماری

پاورپوینت معماری اسلامی قرن هفتم تا دهم (سبک آذری)
پاورپوینت معماری اسلامی قرن هفتم تا دهم (سبک آذری)

پاورپوینت نور، چشم، پنجره
پاورپوینت نور، چشم، پنجره

پاورپوینت نهضت هنر نو
پاورپوینت نهضت هنر نو

پاورپوینت هندسه در معماری اسلامی
پاورپوینت هندسه در معماری اسلامی

نقش و جایگاه تراكم ساختمانی در توسعه شهری و بحث تراکم در منطقه 6 تهران
نقش و جایگاه تراكم ساختمانی در توسعه شهری و بحث تراکم در منطقه 6 تهران

پاورپوینت نمای آلومینیوم کامپوزیت
پاورپوینت نمای آلومینیوم کامپوزیت

دانلود پاورپوینت آشنایی با معماری جهان - معماری ساسانیان
دانلود پاورپوینت آشنایی با معماری جهان - معماری ساسانیان

پاورپوینت بررسی لابی و اجزای تشکیل دهنده
پاورپوینت بررسی لابی و اجزای تشکیل دهنده

پاورپوینت گنبد سلطانیه
پاورپوینت گنبد سلطانیه

پاورپوینت تحلیل موزه کیاسما اثر استیون هال
پاورپوینت تحلیل موزه کیاسما اثر استیون هال

پاورپوینت تحلیل فضای شهری(نظم)
پاورپوینت تحلیل فضای شهری(نظم)

پاورپوینت بررسی معماری شهرستان كندوان
پاورپوینت بررسی معماری شهرستان كندوان

پاورپوینت موزه هنرهای معاصر و موزه فرش
پاورپوینت موزه هنرهای معاصر و موزه فرش

کسب درآمد دائم بدون نیاز به سرمایه گذاری! با سیستم فروشگاه دهی سل یو کسب درآمد کنید.