close

ایمیل

رمز عبور

نوع پنل

فراموش کردن رمز عبور؟

مسجد جمعة اصفهان
گارانتی خرید

دسته بندی: معماری

بازدیدها: 8

فرمت فایل: docx

حجم فایل: 14 کیلو بایت

تعداد صفحات فایل: 20

قیمت:
3,400 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.
مسجد جمعه اصفهان 17 ص

فروشنده فایل

کد کاربری 7612
کاربر

تحقیق مسجد جمعة اصفهان

تاریخچه مسجد جمعة اصفهان

قدیم ترین تاریخی كه تاكنون در یكی از بناهای تاریخی شهر اصفهان مشكوف گردیده است (481 هجری ـ 9ـ1088 میلادی) میباشد. تاریخ مزبور در انتهای كتیبه مدوری كه قاعده گنبد كوچكتر عهد سلجوقی مسجد جمعه را زینت می دهد دیده می شود .

گنبد دیگری كه شبستان محراب اصلی مسجد را می پوشاند تاریخ ندارد، لكن اسم پادشاهی كه این گنبد در زمان سلطنت وی ساخته شده یعنی معزالدنیا والدین ابوالفتح ملكشاه ابن محمد بن داوود كه از سال 465 تا 485 هجری (1092ـ1072) میلادی پادشاهی نموده و همچنین نام وزیرش حسن بن علی بن اسحق نظام الملك در اینجا ثبت است.

با توجه به این نكته كه قدیم ترین(بخش) مسجد معمولاً شبستان محراب اصلی آن است از یك طرف و از طرف دیگر روایتی كه در اصفهان محفوظ مانده و مطابق آن روایت ساختمان مسجد جامع را صراحتاُ به ملكشاه نسبت می دهند چنین به نظر می رسد كه بدون احتمال خبط بزرگ بتوان برای سلطان سلجوقی فوق الذكر افتخار ساختمان معروفترین بنای دورة اسلامی ایران را قائل شد.

با وجود مراتب فوق تصورات عامة مردم دربارة این مسجد نیز مانند اغلب ابنیة مهم كشور تأثیراتی داشته است.

شاردن می گوید « ایرانیان این بنا را خیلی قدیمی حساب می كنند زیرا بر طبق روایت ایشان امام رضا(ع) كه یكی از امام های دوازده گانه بوده و در قرن چهارم هجری می زیسته معمولاً عبادت های خود را زیر طاقی كه نام شرقی دارد بجای میاورده . قدماء اصفهان تعریف می كنند كه سلطان ملكشاه كه در سال 400 هجری میزیسته بانی این طاق بوده است لكن پادشاه مزبور تعمیر كننده ای بیش نبوده زیرا گنبد شمالی بنام سلطان منصور و گنبد جنوبی بنام سلطان یوسف كه خیلی پیشتر زندگی می كرده مرقوم است.

در دو كتیبه فوق الذكر نیز مشهود می گردد اسمی نه از سلطان منصور و نه از سلطان یوسف در كار است و گمان می رود امام هشتم (ع) كه بر خلاف گفتة شاردن در قرن چهارم هجری نمی زیسته بلكه در قرن دوم از سال 148 یا 153 تا 203 هجری زندگانی می كرده به چندین علت نمی توانسته است عبادات خود را در زیر سقف شرقی مسجد بجای آورد : یكی از علل آنكه اساساً گنبد شرقی در مسجد جامع وجود ندارد و اگر مقصود از گفتة شاردن ایوان شرقی باشد ایوان مزبور نیز پیش از ابتدای قرن ششم هجری ساخته نشده بوده است.

هرچند نویسندگان مشهور صحبت های بی اساس سابق الذكر را جدی تلقی كرده و تكرار نموده باشند با وجود این بطور قطع نمی توان تصور كرد كه افسانة عباسی الاصل بودن مسجد جامع تا امروز دنباله پیدا كند مگر اینكه در بنیاد این اشتباه حقیقتی یا بطریقی اولی شبه حقیقتی موجود بوده باشد.

ابن حوقل ، مقدسی ، ناصر خسرو ، مافروخی ، ابن اثیر و یاقوت همگی خصوصاً چهار نفر اول شرح مسجد جمعة یهودیه را برای العین می دهند كه مسجد جمعة فعلی اصفهان جانشین آن گردیده است. نویسندگان مزبور دربارة این موضوع مجموعة كاملی از اطلاعات ذیقیمت فرا آورده اند كه تاریخ مسجد جامع از آن اقتباس شده و قسمت اعظم تاریخچة مسجد ایرانی نیز از آن بدست آمده است ، لكن متأسفانه این نویسندگان از بنائی صحبت می دارند كه مسجد جمعة اصفهان نیست. ایشان شرح مسجد نمونة عربی را می دهند كه فعلاً وجود ندارد و مطلقاً اثری از آن باقی نمانده و می گویند آنرا با خشت خام ساخته بودند و بعداً بجای آن بنای فعلی به طرز ایرانی «تماماً از آجرهای خوب كه در كوره پخته شده» احداث گردیده و با بنای پیشین ارتباطی ندارد الا اینكه روی همان زمین ساخته شده و هنوز هم گاهگاهی جامع عتیق خوانده می شود . بنای مسجد قدیم كه ستون هائی در برداشته با حیاط چهار ایوانی مدرسة نمونة ایرانی كه در اطرافش حجراتی بوده «تركیب» یا «آلوده» نشده است .

مسجد جمعة فعلی اصفهان كه در روز اول مشتمل بر بنای گنبدی شكلی به اسم  ملكشاه بوده عبارت از «مخلوط اختصاصاً خوش آیندی » از عناصر ایرانی و عرب نمی باشد بلكه یك بنای خالص ایرانی است.

مسجد دورة عباسی

قدیمترین توصیفی كه از مسجد دورة عباسیان در دسترس ماست شرحی است كه در رسالة محاسن اصفهان یافت می شود . كتاب مزبور بعقیدة  براوان آنطور كه در چاپ تهران آن مذكور می باشد در زمان سلطنت ملكشاه گرد نیامده بلكه در 421 هجری (1030) میلادی به وسیلة یكنفر اصفهانی موسوم به مضل ابن سعد این الحسین المافروخی جمع آوری شده است .

فایل های مرتبط ( 15 عدد انتخاب شده )
طراحی مجموعه های تجاری اداری تفریحی-فایل ورد-تحقیق
طراحی مجموعه های تجاری اداری تفریحی-فایل ورد-تحقیق

دانلود پاورپوینت آتشکده در معماری اسلامی
دانلود پاورپوینت آتشکده در معماری اسلامی

پاورپوینت الهام از طبیعت در سازه های معماری
پاورپوینت الهام از طبیعت در سازه های معماری

تحقیق در مورد استاتیک
تحقیق در مورد استاتیک

تحقیق مقاومت مصالح 1و2و3و4 به صورت كامل
تحقیق مقاومت مصالح 1و2و3و4 به صورت كامل

تحقیق تصفیه فاضلابها و پسابهای صنعتی
تحقیق تصفیه فاضلابها و پسابهای صنعتی

مقاله تخلیه عرضی
مقاله تخلیه عرضی

تحقیق تبخیر
تحقیق تبخیر

تحقیق آبرسانی شهری
تحقیق آبرسانی شهری

اصطلاحات شهرسازی 910 ص
اصطلاحات شهرسازی 910 ص

اصول و مبانی گودبرداری و سازه های نگهبان 125 ص
اصول و مبانی گودبرداری و سازه های نگهبان 125 ص

تحقیق در مورد مدرسه 37 ص
تحقیق در مورد مدرسه 37 ص

مدرسه (واحد آموزشی) 65 ص
مدرسه (واحد آموزشی) 65 ص

مدارس دوره صفویه 18 ص
مدارس دوره صفویه 18 ص

محیط مسكونی 33 ص
محیط مسكونی 33 ص

کسب درآمد دائم بدون نیاز به سرمایه گذاری! با سیستم فروشگاه دهی سل یو کسب درآمد کنید.